Alanin doğal kaynaklardan izole edilmeden çok önce keşfedilen ve sentezlenen birincil amino asitlerden biridir. 1850 yılında bu amino asit Adolf Strecker tarafından asetaldehitten amonyak ve hidrojen siyanür kullanarak yoğunlaştırması yoluyla sentezlenmiştir.

Kimyasal YapısıL-alanineKimyasal ve Fiziksel Yapısı

IUPAC Adı: (2S)-2-Aminopropanoik asit

Sembol: Üç Harfli Kodu – Ala. Tek Harfli Kodu – A

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 89.09318 g/mol

Formülü: C3H7NO2

Kanonik Formatı: CC(C(=O)O)N

İzomerik Formatı: C[C@@H](C(=O)O)N

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): QNAYBMKLOCPYGJ-SNQCPAJUDI

CAS Numarası: 56-41-7

MDL Numarası: MFCD00064410

Erime Noktası: 314-316 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 166.5 g/1 L (20 °C); pKa: – 2,34; pKb: – 9,69

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB Dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: L-2-Aminopropionik asit; (S)-2-Aminopropionik asit; L-α-Aminopropionik asit

Vücuttaki Fonksiyonu

Alanin esansiyel olmayan amino asitlerden biridir ve bazı zamanlarda insan kanında serbest halde yüksek miktarda bulunur. Bu amino asit, piruvatın indirgeyici aminasyonuyla sentezlenir sonrasında şeker ve asit metabolizmasına katılır. Ayrıca bağışıklığı arttırdığı, kas sistemini de saymazsak beyin ve merkezi sinir sistemine enerji sağladığı bilinmektedir. Dokular ve karaciğer arasında gerçekleşen glikoz-alanin döngüsünde de merkezi bir role sahiptir. 

Özetle, alanin karaciğerinizdeki fazla toksin elimine olurken gerekli olan enerjiyi basit şeker glikozdan dönüştürülmesine yardımcı olur. Bildiğiniz gibi amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır bu yüzden kasların yapımında da amino asitlerin anahtar bir rolü vardır ve ayrıca Yoğun fiziksel aktivite sürecinde oluşan zararlardan hücreleri korumaya da yardımcı olur. Prostat bezindeki sıvının bu amino asidi içermesi sebebiyle prostat genişlemesi olarak da bilinen prostatik hiperplazinin tedavisine yardımcı olabileceği önerileri vardır.

Farklı amino asitlerin kombinasyonlarının yüksek kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için tasarlanmış çalışmalarda, arjinin ve glisinli kombinasyonlu hallerinde, deney hayvanlarının (sıçanların) serumunda kolesterol düşürücü etkiye sahip oldukları bulundu. Arjinin ve alaninin beraber kullanıldığı amino asit tabletleri, günde 200 mg – 600 mg arası kullanıldığında kolesterol seviyesi %20 azaldı.

Diyet Kaynakları

Yukarıda bahsedildiği gibi alanin bir esansiyel olmayan aminoasittir. yani vücut kendisi bu amino asidi kendisi üretebilir. Fakat bazı nedenlerden dolayı vücudunuz yeterli alanini üretemediğinde bu amino asit esansiyel olabilir. Bu eksikliği önlemek için düşük proteinli diyetler yada yeme bozuklukları olan bireylerin yanı sıra karaciğer hastalığı veya diyabet hastalığı olan bireylerin de günlük diyetlerinde bu amino asidi içeren besinleri tüketmesi gerekmektedir. İnsan vücudunun B vitamini işlemek için alanine ihtiyacı vardır.

Doğal olarak bu amino asidi et, kümes hayvanları, yumurtalar, süt ürünleri ve balıktan alıyoruz. Vejeteryanlara da ihtiyaçlarını karşılamak için avokado gibi proteince zengin besinleri diyetlerinde kullanmaları tavsiye edilmektedir.

beta-Alanin

beta-alanine

Doğal olarak oluşan tek β-amino asittir. Beyinde serbest halde bulunur. Karnosin, anserin ve koenzim A’nın bileşeni olan pantotenik asitin de (B5 vitamini) bileşenidir. Karnosin ve ansorinin fonksiyonu bilinmemektedir.

beta-Alanin asetik aside metabolize edilir bitkilerde ve mikroorganizmalarda ise aspartik asitten oluşur. Terapötik olarak pantotenik asit sentezine yardımcı olur.