Arjinin, ilk defa İsviçreli kimyager Ernst Schulze tarafından 1886 yılında acı bakla özünden izole edilmiştir. Sonrasında 1895’de, bu amino asit kazeinin bileşeni olarak tanıtılmıştır. Arjininin şu anda çeşitli gıdaların yapılarında da bulunduğu bilinmektedir.

Kimyasal Yapısı

Arginine

Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

IUPAC Adı: (2S)-2-Amino-5-(diaminometilideneamino)pentanoik asit

Sembol: Üç Harfli Kodu – Arg. Tek Harfli Kodu – R

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 174.20096 g/mol

Formülü: C6H14N4O2

Kanonik Formatı: C(CC(C(=O)O)N)CN=C(N)N

İzomerik Formatı: C(C[C@@H](C(=O)O)N)CN=C(N)N

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): ODKSFYDXXFIFQN-SMLZDNMQDI

CAS Numarası: 74-79-3

MDL Numarası: MFCD00002635

Erime Noktası: 223 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 148,7 g/L (20 °C); pKa: – 2,17; pKb: – 9,04

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB formatını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: (S)-2-Amino-5-guanidinopentanoik asit; L-(+)-Arjinin;

Faydaları

Arjininden farklı yollarda fayda sağlayabilirsiniz. Örneğin hücre bölünmesinde ve immün fonksiyonda çok önemli rollere sahiptir.  Ek olarak yara iyileşmesinde, hormon salınımında ve vücuttan amonyağın uzaklaşmasında da aktif görev alır. Bu amino asidin, kan damarı yumuşamasına neden olan nitrik oksidin öncüsü olduğu da kanıtlanmıştır. Böylece arijinin, nitrik oksit sayesinde farklı biyolojik sistemlerde aracı olur. Buna ek olarak üre döngüsünde, ornitin ve üreyi birbirinden ayıran ara ürün rolüne de sahiptir.

Arjinin soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, migren, konjestif kalp yetmezliği, erektil disfonksiyon, hatta erkek kısırlığı ve kadınlarda cinsel disfonksiyon gibi vücut sorunlarına karşı faydalıdır. Bir çok insan bu amino asidi immün sistemlerini güçlendirmek ve atletik performanlarını geliştirmek için kullanıyor. -bu amino asidin vücut geliştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.- Ameliyat sonrası hızlı iyileşmeler içinde de kullanılmaktadır.

Araştırmacılar, arjininin mesane iltihaplanmasını iyileştirmede etkili olduğunu kanıtlamak için araştırmalar yapmıştır. Tıkanmış arterlerin neden olduğu bacak kramplarını ve bacak kası güçsüzlüğünü gidermede etkili olduğu da bilinmektedir. Ayrıca siklosporin alan böbrek nakli hastalarında bu amino asit böbrek fonksiyonlarını iyileştirebilir. Bir miktar ribonükleik asit ve eikosapentaeonik asit karışımlı arijinin almak iyileşme süresini azaltmaya ve enfeksiyonlara karşı sizi korumaya yardımcı olacaktır. Bu da ameliyattan sonra yara iyileşmelerinde neden arjinin kullanıldığının bir kanıtıdır.

Bir dizi bağımsız çalışma, arjinin içeren yiyecek alımının artmasının, anjina semptomlarını hafifletmeye ve hasta insanlarda kan damarı fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.a