Asparajin doğal kaynağından izole edilen ilk amino asit olarak bilinmektedir. Asparajin 1806 yılında Pierre Jean Robiquet ve Louis-Nicolas Vauquelin tarafından kuşkonmaz suyundan izole edilmiştir.

Kimyasal Yapısı

structure of Asparagine

Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

IUPAC Adı: (2S)-2,4-Diamino-4-okzobütanoik asit

Sembol: Üç Harfli Kodu – Asn. Tek Harfli Kodu – N

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 132.11792 g/mol

Formülü: C4H8N2O3

Kanonik Formatı: C(C(C(=O)O)N)C(=O)N

İzomerik Formatı: C([C@@H](C(=O)O)N)C(=O)N

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): DCXYFEDJOCDNAF-VYAUFGAVDT

CAS Numarası: 70-47-3

MDL Numarası: MFCD00064401

Erime Noktası: 235 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 20 g/1 L (20 °C); pKa: – 2,02; pKb: – 8,80

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB Dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: (S)-2-Aminosüksinik asit 4-amit; alfa-Aminosüksinamik asit; L-Aspartik asit 4-amit; (2S)-2-Amino-3-karbomil-propanoik asit

Vücuttaki Fonksiyonları

Asparajin, glikoproteinlerin biyosentezinde anahtar bir role sahiptir. Ayrıca diğer proteinlerin sentezi için de esansiyel bir amino asittir. İnsan sinir sistemi de dengesini koruyabilmesi için bu amino aside ihtiyaç duyar. Yorgunluğa karşı direnci arttırır ve karaciğerin düzgün çalışmasına da yardım eder.

Asparajin gezegenimizdeki yaygın 20 amino asitten biridir -azotun taşınmasına yardım eden en yaygın elementlerden biridir. Ayrıca vücut hücreleri protein üretebilmek için bu amino aside ihtiyaç duyarlar. Karaciğerde üretilir yorgunluğa karşı direnci arttırdığı ve atletik dayanıklılığı geliştirdiği için dünya çapında bilinmektedir.

Bu amino asit sinyalizasyonda, nöronal gelişimde ve sinir uçları boyunca iletimden sorumlu proteinlerin üretiminde kullanılan esansiyel amino asitlerinden biridir. Ayrıca bir amino asidi bir formdan başka bir forma dönüştürmek için de gereklidir. Ek olarak asparajin, glikoproteinlerin biyosentezinin yanında diğer bir çok proteinin sentezinde de anahtar bir role sahiptir.

Asparajin eksikliği olan insanlar zayıf metabolizmadan muzdarip olabilirler ve diyet proteinlerinin aşırı alınmasıyla oluşan atık ürelerin üretilememesi ve salgılanamaması bu bireylerde görülebilir. Bazı insanlarda depresyon, konfüzyon (bilinç bulanıklığı) ve baş ağrısı semptomları ortaya çıkabilir.

Gıda Kaynakları

Bu amino asidin yaygın diyet kaynakları arasında yumurta, deniz ürünleri, biftek ve tavuk bulunur. Vejeteryanlar ise kuşkonmaz, soya ve kepekli tahıllar gibi asparajin bakımından zengin gıdaları tüketebilirler.