Aspartik asit 1868 yılında baklagillerden izole edilmiştir ve proteinlerin hidrolizinin bir ürünü olarak elde edilen amino asit olarak da bilinmektedir.

Kimyasal Yapısı

Structure of Aspartic acid

Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

IUPAC Adı: (2S)-2-Aminobütanedioik asit

Sembol: Üç Harfli Kodu – Asp. Tek Harfli Kodu – D

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 133.10268 g/mol

Formülü: C4H7NO4

Kanonik Formatı: C(C(C(=O)O)N)C(=O)O

İzomerik Formatı: C([C@@H](C(=O)O)N)C(=O)O

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): CKLJMWTZIZZHCS-WHFJSZMODF

CAS Numarası: 56-84-8

MDL Numarası: MFCD00002616

Erime Noktası: 270 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 5.0 g/L (20 °C); pKa: – 1.88; pKb: – 9,60

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile Dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB Dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: Aspartat; (S)-Aminobütanedioik asit; L-Aminosüksinik asit; L-Asparaginikasit; Asparaginik asit; L-Asparaginik asit; Aspartik asit; (L)-Aspartik asit; (S)-Aspartik asit; H-Asp-OH

Vücuttaki Fonksiyonu

Aspartat asit esansiyel olmayan amino asitlerdendir ve vücudumuzun enerji döngüsünde önemli bir role sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanında aspartat anserin, karnosin, pürin ve pirimidin oluşumunun yanında, transaminasyon reaksiyonlarına ve ornitin döngüsüne de katılır. Bu amino asit dayanıklılık, beyin ve nöral sağlık için de gereklidir. Bir süre önce Aspartik asidin antibiyotik sentezi ve immnoglobulin üretiminin yanı sıra DNA ve RNA’nın fonksiyonlarında da önemli olduğu bulunmuştur.

Aspartat’ın vücudun sağlam bir metabolizmaya sahip olmasına yardımcı olduğuna inanılıyor. Zaman zaman depresyon ve yorgunluğu tedavi etmek içinde kullanılmıştır. Bu amino asit bir dizi başka amino asit ve biyokimyasalların oluştuğu -Krebs döngüsü olarak da bilinen- sitrik asit döngüsünde de önemli rol oynar.

Esasen aspartat şöhretini, kronik yorgunluk için tedavi maddesi olmasından ve hücresel enerji üretiminde hayati rol almasından alır. Ayrıca bu amino asit sağlıklı DNA ve RNA oluşturmak için gerekli olan minerallerin hücreye taşınmasına teşvik ederken, immunoglobulin ve antikorların üretimini de uyararak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Eğer keskin bir zekaya sahip olmak istiyorsanız aspartik asit işinizi görecektir. Aspartik asit bunu beyindeki NADH konsantrasyonunu arttırarak yapar. Son olarak bu amino asit hücrelerdeki amonyak gibi karaciğer, beyin ve sinir sistemine zarar veren aşırı toksinleri uzaklaştıran molekül olarak da tanınmaktadır.

Gıda Kaynakları

Aspartik asit esansiyel olmayan amino asittir, yani vücudunuz bunu kendisi üretebilir. Ayrıca bazı besinler de bu amino asit bakımından zengin olabilir. Bunlar: süt ürünleri, kırmızı et, beyaz et, şeker kamışı ve pekmez. Diyetlerinde düşük protein kullanan, yeme bozukluğu olan yada yetersiz beslenemeyen bireyler yorgunluk veya depresyon gibi aspartat eksikliğinden muzdarip olabilirler.