Henri Braconnat Glisin’i 1820 yılında keşfetmiştir. Bu keşif glisini, asidik hidroliz ile jelatin proteininden elde edilen ilk saf amino asit olma özelliği taşımaktadır.

Kimyasal Yapısı

Structure of GlycineKimyasal ve Fiziksel Yapısı

IUPAC Adı: 2-Aminoasetik asit

Sembol: Üç Harfli Kodu – Gly . Tek Harfli Kodu – G

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 75.066 g/mol

Formülü: C2H5NO2

Kanonik Formatı: C(C(=O)O)N

İzomerik Formatı: C(CC(=O)N)[C@@H](C(=O)O)N

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): DHMQDGOQFOQNFH-JLSKMEETCN

CAS Numarası: 56-40-6

MDL Numarası: MFCD00008131

Erime Noktası: 233 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 25 g/1 L (20 °C); pKa – 2,34 ; pKb: – 9,60

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz.)

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: Aminoethanoic acid; Glycocoll; Amino acetic acid

Fonksiyonları

Bu amino asit yağları parçalayan safra asidi sentezini düzenlemeye yardımcı olduğu için sindirim sisteminin sağlıklı işlemesinde gereklidir. Ayrıca merkezi sinir sisteminde özellikle omurilik, beyin sapı ve retinada nörotransmitter inhibasyonunda da rol oynar. Nükleik asitlerin sentezinin yanında yapısal bütünlük, dokular ve iskelet kaslarının gelişiminde de aktif rol alan temel bir amino asittir.

Glisin esansiyel olmayan bir amino asit olduğunda vücudumuza dışarıdan diyet yoluyla almalıyız. Diğer amino asitler gibi bu amino asitte kas dokularının yapımına ve glikozdan enerji eldesine yardımcı olur. Son araştırmalar bazı kanser tiplerine karşı antioksidanlar aracılığıyla koruyabildiğini de göstermektedir.

Yararları 

Glisin, insan vücudunda DNA ve RNA zincirlerinin inşası işleminde de yararlanılır. Ayrıca kasların yıkımını da engeller çünkü kas kütlesini arttırmaya yardımcı olan yapılardan biri olan kreatin seviyesini arttırabilir. Kasların yanı sıra deride ve diğer bağ dokularında da yüksek miktarda bu amino asit bulunur. Örneğin üç alfa heliks yapısından oluşan, cilt ve bağ dokusunun sağlak ve esnek olmasından sorumlu olan kolajen glisinden meydana gelir. Diğer bir ifadeyle, bu amino asit olmasaydı hasarlı dokular tamir edilemezdi.

Glisinin diğer bir yararıysa merkezi sinir sisteminin işlemesi için gerekli olmasıdır. Bazı araştırmalara göre depresyonun yanında hiperaktivite ve nöbetlere sebep olan nörotransmitterlerin inhibasyonuna da yardımcı olabilir. Hatta glisin diğer nörotransmitterlere dönüştürülerek şizofreniyi kontrol etmeye de yardım eder. Glisini balık, et, süt, peynir, fasulye gibi yüksek proteinli besinlerden temin edebilirsiniz.