Lösin, 1819 yılında saf olmayan bir şekilde peynirin içerisinde bulunmuştur. Bir sene sonrasında da kas ve yünün içerisinde kristal bir yapıda bulunmuştur. Adını Yunanca ‘beyaz’ anlamına gelen ‘löko’ kelimesinden almıştır. Bunun sebebi ise; o zamanlarda bahsi geçen maddenin doğal halinden beyaza ve kristal yapıya saflaştırılmasının, dikkate değer bir durum olmasından kaynaklanmaktadır. 19.yüzyılın sonlarında ise yapısı laboratuvarda sentezlenebilmiştir. Ayrıca Lösin, üç dallı zincirli aminoasitlerden birisi olarak bilinmektedir.

Kimyasal Yapısı

Structure of Leucine

Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

IUPAC Adı: (2S)-2-Amino-4-metilpentanoik asit

Sembol: Üç harfli kodu – Leu. Tek harfli kodu – L

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 131.17292 g/mol

Formülü: C6H13NO2

Kanonik Formatı: CC(C)CC(C(=O)O)N

İzomerik Formatı: CC(C)C[C@@H](C(=O)O)N

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): ROHFNLRQFUQHCH-ZEYBBFMUDN

CAS Numarası: 61-90-5

MDL Numarası: MFCD00002617

Erime Noktası: 293 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 22.4 g/1 L (20 °C); pKa – 2,36; pKb – 9,60

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz.)

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: L-2-Amino-4-metilpentanoik asit; alfa-Aminoizokaproik asit; L-alfa-Aminoizokaproik asit; alfa-Amino-gamma-metilvalerik asit; (S)-2-Amino-4-metilvalerik asit; 4-Metil-norvalin

Vücuttaki Fonksiyonları

Lösin, protein sentezi için hayati önem taşıyan esansiyel bir aminoasittir. Aynı zamanda; çeşitli metabolik faaliyetlerin yerine getirilmesini, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesini, kas ve kemik dokuların onarılmasını ve büyümesini, büyüme hormonunun üretilmesini sağlayan bir aminoasittir. Bu aminoasit; kaslarda bulunan proteinlerin, yaralanma ve stres gibi durumlarda parçalanmalarını engeller. Fenilketonüri hastalarına da faydalı olduğu bilinmektedir.

Faydaları

Lösin, kasları geliştirmede ve aynı zamanda kilo kaybını önlemede önemli rol oynamaktadır. Çeşitli kas yapıcı ve yağ yakıcı takviyeleri kullanan insanlar, vücutlarına daha iyi bir görünüm kazandırmak için takviyesini alabilirler.

Yapılan çalışmalar Lösin’in diğer aminoasitlerden daha farklı hareket ettiğini ortaya koymuştur. Diğer aminoasitlerin aksine; kaslardaki proteinleri koruyarak, kasları yakmadan yağları yakmaya ve kas hacmini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Başka bir ifadeyle, yağlardan uzak durup, düzenli bir şekilde spor yaparak kas hacmini arttırmak isteyen sporcular ve diyetisyenler için harika bir tamamlayıcıdır. Araştırmalar, proteinden zengin ve bolca lösin içeren diyetle beslenenlerin, daha yağsız bir diyetle beslenen kişilere göre fazladan yağ yaktıklarını doğrulamıştır.

Gıda Kaynakları

Lösin, esansiyel bir aminoasit olduğundan dolayı vücut tarafından üretilmemektedir. Ancak; balık, tavuk, dana eti, yumurta ve süt gibi bolca protein içeren gıdalardan alınabilmektedir. Protein içermeyen diyetle beslenen ve vegan olan insanlar lösin elde edememektedirler.