New York Kolombiya Üniversitesi’nde araştırmacı olan J.H Muller 1922 yılında yeni bir aminoasit olan Metiyonin’i keşfetti. Ardından, izole etti fakat bulduğu toplama formülü yanlış bir formül olduğundan dolayı kabul edilmedi. Formülü 3 yıl sonra Japon araştırmacı Odake düzelterek, Metiyonin’e ilk kez adını verdi. Son olarak, 3 yıl sonra Barger ve Coyne çalışmaları sayesinde yapısı ortaya çıkarıldı.

Kimyasal Yapısı

Structure of L-Methionine

Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

IUPAC Adı: (2S)-2-Amino-4-metilsülfanilbütanoik asit

Sembol: Üç harfli kodu – Met. Tek harfli kodu – M

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 149.21134 g/mol

Formülü:  C5H11NO2S

Kanonik Formatı: CSCCC(C(=O)O)N

İzomerik Formatı:  CSCC[C@@H](C(=O)O)N

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): FFEARJCKVFRZRR-XWEZEGGSDQ

CAS Numarası: 63-68-3

MDL Numarası: MFCD00063097

Erime Noktası: 284 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 53.7 g/1 L (20 °C); pKa: – 2,28 ; pKb: – 9,21

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz.)

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri:  L-2-Amino-4-(metiltiyo) bütirik asit; L-alfa-Amino-gamma-metilmerkaptobütirik asit; (S)-2-Amino-4-(metiltiyo) bütanoik asit; L-alfa-Amino-gamma-metiltiyobütirik asit; L-gamma-Metiltiyo-alfa-aminobütirik asit; L-2-Amino-4-metiltiyobütanoik asit

Fonksiyonları Nedir?

Metiyonin, kükürt içerikli bir proteinojenik (esansiyel) aminoasit olup, farklı fosfolipitlerin biyosentezlerinde ara madde olarak işlev görmektedir. Tek karbon metabolizmasında ve karaciğerin detoksifikasyonunda oldukça önem taşımaktadır. Hatalı dönüşümü aterosklerozisin ortaya çıkmasına sebep olur. Esansiyel bir aminoasit olduğundan dolayı vücutta üretilmemektedir ve vücuda alınması gereken önemli bir aminoasittir. Bu durum Metiyonin içeren diyetlerle engellenebilmektedir.

Sağlığı yerinde olan insanların Metiyonin takviyesi almasına gerek yoktur. Bu amino asit balık, süt, et gibi besinlerden elde edilebilmektedir. Veganlar ve proteinden az beslenen insanlar ise, tahıl ürünleri gibi gıdaları tüketerek karşılayabilmektedir.

Faydaları

Metiyonin, vücuttaki metabolizmayı stabil tutan, büyümeyi sağlayan kükürt ve birkaç bileşiğin tedarik edilmesini sağlamaktadır. Kükürt, hayati fonksiyonlar için oldukça önemli olan bir elementtir. Vücutta yeterli miktarda kükürt bulunmadığı zaman, antioksidan üretimi gerçekleşmez. Bu nedenle Metiyonin, vücut için oldukça yararlı bir besin bileşiğidir.

Avrupalı doktorlar Metiyonin’i; depresyon, enfeksiyon, karaciğer rahatsızlıkları ve kas ağrıları için kullanmaktadır. Bunların yanında bu amino asit, östrojen miktarı progesteron miktarından yüksek olan insanların vücuduna da fayda sağlamaktadır. Oral kontraseptif ilaç kullanan kadınlar için de oldukça önemlidir. Aynı zamanda östrojenin fazlasını vücuttan temizleyen karaciğerin de fonksiyonunun artmasını sağlamaktadır.