Sistein, sülfür içeren ve esansiyel olmayan amino asit olarak bilinmektedir. Glutatyonun anahtar bileşenlerinden biri olmak, bu amino aside bir çok hayati fizyolojik fonksiyonu destekleme imkanı verir. Örneğin sistein, glutamik asit ve glisinden yapılmış glutatyon, vücudun bir çok dokusunda bulunabilir. Bununla birlikte bu bileşenin antioksidan aktivitesi bileşikte özellikle sistein varlığına atfedilir. (Yani sistein bu bileşiğe antioksidan özellik verir.)

Kimyasal Yapısı

Structure of Cysteine

Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

IUPAC Adı: (2R)-2-amino-3-sülfanilpropanoyik asit

Sembol: Üç harfli kodu – Cys. Tek harfli kodu – C

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 121.15818 g/mol

Formülü: C3H7NO2S

Kanonik Formatı: C(C(C(=O)O)N)S

İzomerik Formatı: C([C@@H](C(=O)O)N)S

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): XUJNEKJLAYXESH-SNQCPAJUDK

CAS Numarası: 52-90-4

MDL Numarası: MFCD00064306

Erime Noktası: 220 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 280 g/L (25 °C) pKa: -1,96 ; pKb: -10,28

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz.)

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: (R)-2-Amino-3-merkaptopropyionik asit; beta-Merkaptoalanin; Thioserine; CySH; 3-Merkapto-L-alanin

Yararları

Bu amino asit bütün zararlı etkilere karşı vücuda direnç sağlar çünkü beyaz kan hücre aktivetesinin oluşumundan sorumludur. Sistein ayrıca deriye has fonksiyonlar için gereklidir ve ameliyat sonrası iyileşmelere de yardım eder.

Sistein ayrıca glutatyon ve torin üretiminde de kullanılır. Esansiyel olmayan amino asit olduğundan vücudun talepleri doğrultusunda yine vücut tarafından üretilir. Eğer belli sebeplerden dolayı vücudunuz bu amino asidi üretemiyorsa; tavuk, yumurta, süt, çökelek gibi yüksek proteinli besinlerden bu amino asid ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Vejeteryanlar da sarımsak, soğan ve granola gibi gıdaları tüketmeleri gerekir.

Bu amino asidin sayısız yararları ispatlanmıştır. Öncelikle detoksifikasyonda ve deri oluşumunda kullanılır. Bunun yanında saç ve tırnak dokusunun uzamasına da katılır. Antioksidanların üretimine; beyin ve karaciğeri ise alkol, uyuşturucu ve hatta sigara dumanının yarattığı zararlara karşı korur. Zararlı toksinlere ve radyasyon kaynaklı bozunmalara karşı da vücudu korumaktadır.

Çeşitli araştırmacılara göre sisteinin diğer yararı arasında vücudun yaşlanma etkilerini düşürdüğü de yer almaktadır. Bunun yanında kasların oluşumu, çeşitli yanıkların iyileşmesi ve yağ yakımını da teşvik eder. Sistein ayrıca beyaz kan hücrelerinin aktivitesini de güçlendirir. Bu amino asidin vücuttaki yararlarının listesi uzadıkça uzar bunlardan bazıları da şunlardır: Bronşit, anjin ve akut solunum sıkıntılarını tedavi etmek, optimal sağlığı sürdürmek (vücudun normal işleyişini sürdürmek) ve immün sistem fonksiyonunu güçlendirmek.