Treonin, son esansiyel diyet aminoasiti olarak tanımlanmaktadır. 1935 yılında William Cumming Rose tarafından keşfedilmiştir. Bu aminoasit, insan vücudunda immün sistem tarafından antikorların üretilmesine yardımcı olmaktadır.

Kimyasal Yapısı

Structure of Threonine

Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

IUPAC Adı: (2S,3R)-2-Amino-3-hidroksibütanoik asit

Sembol: Üç Harfli Kodu – Thr . Tek Harfli Kodu – T

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 119.11916 g/mol

Formülü: C4H9NO3

Kanonik Formatı: CC(C(C(=O)O)N)O

İzomerik Formatı: C[C@H]([C@@H](C(=O)O)N)O

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): AYFVYJQAPQTCCC-QYISKGLTDV

CAS Numarası: 72-19-5

MDL Numarası: MFCD00064270

Erime Noktası: 256 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 90 g/L (20 °C); pKa – 2,09 ; pKb: – 9,10 

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz.)

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: (2S,3R)-2-Amino-3-hidroksibütanoik asit; L-2-Amino-3-hidroksibütanoik asit; (S)-Treonin

Vücuttaki Fonksiyonları

Treonin, esansiyel bir aminoasittir. İnsan sağlığı için oldukça önemlidir fakat vücut tarafından üretilmemektedir. Bu yüzden, bu aminoasiti vücudumuza Treonin’den zengin diyetlerle temin etmemiz gerekir. Merkezi sinir sistemini, kardiyovasküler yapıyı, karaciğeri, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını desteklemektedir. Aynı zamanda, Glisin ve Serin‘in sentezinde rol oynamaktadır. Bu aminoasit, güçlü kemik ve diş minesi yapısını oluşturmayı sağlarken ek olarak da bağışıklık sistemini destekleyerek, travmalardan sonra hızlı iyileşmeyi sağlamaktadır.

Treonin, Metiyonin ve Aspartik Asit ile birlikte çalışarak, karaciğerdeki yağların parçalanmasında ve sindirilmesinde rol oynamaktadır. Bu sayede karaciğerde fazla yağ birikmesinin önüne geçmiş olur ve karaciğer normal fonksiyonlarında çalışır.

Ayrıca, ALS hastalığının (Lou Gehrig- Amyotrofik Lateral Skleroz) tedavisinde de kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar bu amino asidin sinirleri ve kasları tahrip eden MS (Multipl Skleroz) hastalığının semptomlarını azaltmada da yardımcı olacağını kanıtlamıştır. Bu aminoasit, immünostimülan (bağışıklık sistemini uyarıcı) özelliği sayesinde, timus bezinin büyümesini destekleyici niteliktedir.

Faydaları

Merkezi sinir sisteminde gösterdiği işlev dolayısıyla, depresyon ve türevlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Karaciğer yağ metabolizmasını stabil tutarken; kollajen, elastin ve mine proteinlerinin oluşturulmasını sağlamaktadır. Metabolizmaya yardımcıdır, sindirim ve boşaltım sistemlerinin sorunsuz çalışmasını devam ettirir.

Treonin; et,süt,yumurta,tahıl gibi proteinden zengin besinlerde bulunmaktadır. Vegan insanlar tahıl ürünlerinden Treonin’i az miktarda elde edebilirler.