Emil Fischer, 1901 yılında Valin’i, proteinlerin hidroliz edilmesi yöntemiyle kazeinden izole etmiştir. Valin, dallı zincirli bir esansiyel aminoasittir. Uyarıcı özelliği bulunmakla beraber, insan vücudu için oldukça önem arz etmektedir. Bunun sebebi, üç dallı zincirli aminoasit grubunun, vücutta bulunan proteinlerin 2/3’ünü oluşturmasıdır.

Kimyasal Yapısı

Structure of L-Valine

Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

IUPAC Adı: (2S)-2-Amino-3-metilbütanoik asit

Sembol: Üç Harfli Kodu – Val . Tek Harfli Kodu – V

Moleküler Ağırlık (Molar Kütle): 117.14634 g/mol

Formülü: C5H11NO2

Kanonik Formatı: CC(C)C(C(=O)O)N

İzomerik Formatı: CC(C)[C@@H](C(=O)O)N

InChIKey (Uluslararası Kimyasal Tanımlayıcı): RVEPXRXYSLTFTD-UHFFFAOYAI

CAS Numarası: 72-18-4

MDL Numarası: MFCD00064220

Erime Noktası: 315 °C

Sudaki Çözünürlüğü: 85 g/1 L (20 °C); pKa – 2,32 ; pKb: – 9,62 Apolar

2D Molfile (Kimyasal Tablo Dosyası): Molfile dosyasını al (Uzantıyı .mol diye kaydediniz.)

3D PDB Dosyası (Kimyasal Yapı Dosyası): PDB dosyasını al (Uzantıyı .pdb diye kaydediniz.)

Diğer İsimleri: L-2-Amino-3-metilbütirik asit; (S)-α-Aminoisovalerik asit; L-alfa-Aminoizovalerik asit

Fonksiyonları

Valin, vücuda ekstra glikoz takviyesi sağlayarak kasların yıkımını önlemektedir. Ayrıca, penisilinin biyosentezini sağlamaktadır.

Sinir sisteminin düzenli işlemesi ve bilişsel fonksiyonların gerçekleştirilmesi için de çok önemli bir aminoasittir. Bu aminoasit, Lösin ve İzolösin‘in de bulunduğu dallı zincirli aminoasitten biridir. Esansiyel bir aminoasit olduğundan dolayı vücutta üretilememekte fakat gıdalarla takviye edilebilmektedir. Bağışıklık sisteminin ve kasların korunması için çok önemlidir. Valin, karaciğerde işlenmemekte fakat kaslar tarafından alınabilmektedir. Valin’i; yumurta, tavuk eti, süt, lif içeren besinler, barbunya gibi gıdalardan elde edebilmek mümkündür.

Faydaları

Bu amino asit uyku ve sinir hastalıkları gibi problemleri engellemektedir. İştah giderici özelliktedir. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde ve kasların korunmasında, iyileştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Egzersizler ile kas dokusu arttırılarak vücuda daha kolay alınabilmektedir.

Vücut geliştiriciler Valin’i, İzolösin’i ve Lösin’i birlikte kullanmaktadırlar. Böylelikle kas hacmini arttırmış olup gerekli enerjiyi de vermiş olurlar. Aynı zamanda, egzersiz sırasında hasar gören dokuların iyileştirilmesini de sağlamaktadır.